Czosnek- właściwości lecznicze, skład oraz najlepsza forma spożycia

O tym, że czosnek nadaje każdej przygotowywanej potrawie smaku oraz aromatu, wie chyba każda osoba. W dawnych czasach produkt ten uznawany był za talizman odstraszający wampiry, jednak obecnie ceniony jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Co takiego kryje w sobie, że już nasze babcie bardzo chętnie po niego sięgały?

Witaminy i minerały

Czosnek to prawdziwe bogactwo witamin oraz składników odżywczych, które bardzo pozytywnie wpływają na organizm. Głównym substratem znajdującym się w czosnku jest allicyna, czyli substancja czynna charakteryzująca się bardzo silnym działaniem bakteriobójczym. Z tego właśnie względu wielu specjalistów zaleca spożywanie czosnku nie tylko w trakcie przeziębienia, grypy, czy też innej infekcji, ale również profilaktycznie, aby uchronić się przed patogennymi bakteriami. Oprócz allicyny czosnek zawiera również spore ilości witamin (B1, B2, PP oraz C), a także składników mineralnych takich jak żelazo, fosfor, wapń oraz magnez.

Czosnek a zdrowie

Czosnek ze względu na silne zdolności odbudowywania flory bakteryjnej zalecany jest do spożywania nie tylko po przebytej kuracji antybiotykowej, ale również w przypadku pojawienia się w układzie pokarmowym pasożytów. Po produkt ten powinni w szczególności sięgać cukrzycy, ponieważ wspomaga on wydzielanie insuliny (hormon wydzielany przez trzustkę), dzięki czemu poziom cukru we krwi ulega znacznemu obniżeniu. Jakie jeszcze pozytywne działanie na organizm wykazuje czosnek? Przede wszystkim wspomaga leczenie nieżytu żołądka i jelit, biegunek, a także różnego rodzaju zatruć pokarmowych. Oprócz tego wpływa bardzo korzystnie na układ krążenia, rozpuszczając blokujące przepływ krwi w tętnicach złogi. Warto również wiedzieć o tym, iż czosnek bardzo dobrze oczyszcza organizm zarówno przez skórę (poprzez pot), jak i układ oddechowy.

Gotowany, smażony a może surowy? jaka forma czosnku jest najzdrowsza?

Czosnku najczęściej używa się do przygotowywania dań gotowanych, smażonych oraz pieczonych, jednak niewiele osób ma świadomość tego, iż pod wpływem wysokiej temperatury traci on wszystkie swoje zdrowotne właściwości. Z tego właśnie względu czosnek najlepiej spożywać w surowej postaci, choć jego smak oraz zapach może odstraszać. Wprawdzie obecnie w każdej aptece można bez problemu zakupić suplementy, w których składzie znajduje się czosnek, jednak preparaty te nie są niestety tak skuteczne, jak świeża roślina. Warto również wiedzieć o tym, iż minerały i witaminy zawarte w suplementach diety wchłaniają się w nieznacznym stopniu, a faszerowanie się takimi specyfikami wcale nie jest takie zdrowe. Lepiej zatem sięgać po świeży czosnek, gdyż jego zbawienne działanie na organizm jest po prostu nieocenione.