Co brać pod uwagę, kupując maszynę do cięcia laserowego?

hgtech.com.pl - hgtech (1) .jpg

Maszyna do cięcia laserowego może z pewnością stać się drogą, ale opłacalną na dłuższa metę inwestycją. Nowoczesne metody obróbki metali i innych materiałów pozwalają na przyspieszenie całego procesu oraz zwiększenie precyzji. Zastanawiając się nad zakupem takiej maszyny warto wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw.

Dlaczego warto rozważyć taki zakup?

Na początku jednak rozważmy samą zasadność podjęcia takiej decyzji zakupowej. Maszyna do cięcia laserowego umożliwia szybką produkcję za pomocą cyfrowej techniki z dobrymi wynikami wykończeniowymi. Z pewnością można zaoszczędzić na czasie i energii, a poza tym zniwelować ilości zmarnowanego materiału. Generalnie koszty zakupu maszyny są równoważone przez rezultaty.

Pamiętać też należy, że cięcie laserem można łączyć z innymi

cyfrowymi technikami produkcji. Dobrym przykładem jest tutaj drukarka 3D. To prawda, nie tylko geometria 2D jest do uzyskania za pomocą takiej maszyny.

Co brać pod uwagę?

Oczywiście najważniejszy jest zawsze budżet, skonfrontowany z bieżącymi potrzebami firmy produkcyjnej. Należy zatem odpowiedzieć sobie na to jakie materiały będą cięte, w jakich ilościach i przez jaki okres czasu. Pamiętać też trzeba, iż istnieje możliwość ubiegania się o różne dotacje, które choć w części pokryją koszty zakupów nowoczesnej maszyny do cięcia laserowego.

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli ustalić model potrzebnej maszyny – w przypadku cięcia cienkich blach niezastąpiony może być laser fiber, ale jeśli myślimy o pracy nad znacznie grubszymi materiałami, może istnieć potrzeba zakupu maszyny o mocy co najmniej 6 kW. Czasami bardziej opłacalne będzie zestawienie słabszej wycinarki laserowej ze sprzętem plazmowym. Rozważyć można też zakup dodatkowych systemów – taki PCS pozwala znacznie zredukować czas cięcia.

Rynek sprzedażowy – jak kupować?

W Polsce nie brakuje podmiotów gdzie można kupić nową maszynę do cięcia laserowego. Każdorazowo należy zwracać uwagę na posiadane przez sprzedawcę oraz samo urządzenie certyfikaty.

Zakup dokonany u renomowanego dostawcy, pozwala na bieżące serwisowanie, możliwa jest też stała konsultacja techniczna. Kluczem do sukcesu jest, jak zwykle, skrupulatna analiza oferty rynkowej.