Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonywać?

Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonywać?

Diagnostyka prenatalna to zbiór wszelkiego rodzaju badań inwazyjnych oraz nieinwazyjnych przeprowadzanych w okresie ciąży. Takie badania pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlaczego warto wykonywać badania prenatalne? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne rekomendowane są wszystkim kobietom w ciąży. Ich głównym celem jest wykrywanie chorób oraz wad anatomicznych nienarodzonego dziecka. Wśród najpopularniejszych badań prenatalnych należy wyróżnić USG, czyli ultrasonografię. Takie badanie pozwala ocenić lekarzowi, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które można wykonać nieodpłatnie, dzięki odpowiedniemu skierowaniu od ginekologa. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje badań prenatalnych: inwazyjne oraz nieinwazyjne. Te pierwsze wymagają ingerencji w środowisko życia płodu, natomiast nieinwazyjne najczęściej wymagają pobrania krwi matki i w żaden sposób nie wpływają na zdrowie dziecka.

Badania prenatalne NFZ – jak wykonać badania za darmo?

Większość istotnych badań prenatalnych można wykonać nieodpłatnie. Aby to zrobić, należy udać się do ginekologa, który wystawi odpowiednie skierowanie. Z takim skierowaniem trzeba udać się do placówki wskazanej przez lekarza. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie badania prenatalne da się wykonać za darmo. Jeśli lekarz zaleci bardziej szczegółowe testy, należy udać się do odpowiedniej kliniki ginekologicznej i wykonać je odpłatnie.

Badania prenatalne NFZ i ich zalety

Wykonywanie badań prenatalnych niejednokrotnie pozwala zdiagnozować różnego rodzaju zaburzenia rozwoju płodu, dzięki czemu możliwa jest szybka interwencja. W ten sposób można uratować życie lub zdrowie nienarodzonego dziecka, a bardzo często, również życie matki. Warto wykonywać badania prenatalne, ponieważ większość z nich jest bezpłatna i zupełnie nieinwazyjne, co oznacza, że nie wpływają one w żaden sposób na zdrowie dziecka oraz matki.