Czyszczenie grilla na węgiel drzewny

Nieważne, czy to lato, czy zima – przyjęcia w ogrodzie można urządzać o każdej porze roku. Ważne jest, tylko aby wszystko odpowiednio przygotować i dobrze bawić się razem z gośćmi. Podczas garden party zazwyczaj dużym powodzeniem cieszy się grill. Sprzątanie po grillowaniu wydaje się dosyć uciążliwe, ale jest konieczne. Jak wyczyścić grilla?

Czyszczenie rusztu grilla

Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić ruszt grilla. Jest to najbardziej czasochłonne zadanie. Aby ruszt grilla lśnił, istnieje kilka opcji. Dobry Płyn do czyszczenia grilla usunie wszystkie zabrudzenia, ale można też spróbować domowych sposobów. Przykładowo pozwolić mu się wypalić, a następnie usunąć sadzę szczotką drucianą lub zawinąć ruszt w wilgotną gazetę i po kilku godzinach wyczyścić gąbką i płynem do mycia naczyń.

Jeżeli płyn do czyszczenia grilla jest poza naszym zasięgiem, to można użyć pasty z sody oczyszczonej. Wystarczy natrzeć ruszt pastą z sody oczyszczonej (100 g sody oczyszczonej + 100 ml wody), pozostawić do wyschnięcia, a następnie wytrzeć wilgotną ściereczką.

Najlepiej jednak sprawdza się środek do czyszczenia piekarników lub płyn do czyszczenia grilla. Można jednak oszczędzić sobie dużo szorowania, jeśli przed każdym grillowaniem posmarujemy ruszt olejem lub tłuszczem. Wtedy na ruszcie grillowym nie osiądzie zbyt wiele resztek.

Usuwanie popiołu

Ważne jest, aby po każdym grillowaniu usuwać popiół z węgla drzewnego z kotła, ponieważ przyciąga on wilgoć. Wysoka wilgotność wewnątrz może następnie prowadzić do powstawania rdzy. Usuwając popiół, nie będziemy mieli również problemów z cyrkulacją powietrza podczas kolejnego grilla.Po grillowaniu należy poczekać, aż popiół ostygnie. Następnie usunąć go przy pomocy małej łopatki lub odkurzacza do popiołu.

Czyszczenie grilla wewnątrz i zewnątrz

Aby później przywrócić grillowi blask, wystarczy dodać odrobinę płynu do mycia naczyń do letniej wody i wytrzeć zewnętrzną i wewnętrzną stronę pokrywy gąbką lub ściereczką do naczyń. Grill na węgiel drzewny powinien znów błyszczeć jak nowy.

Nigdy nie należy wełny stalowej, szczotek ani innych twardych przedmiotów czyszczących do czyszczenia wewnątrz i na zewnątrz, ponieważ mogą one szybko zarysować emalię. To nie tylko wygląda brzydko, ale te porysowane miejsca zwykle jako pierwsze rdzewieją.

Prawidłowe przechowywanie grilla

Aby grill węglowy pozostał ładny i czysty do następnego przyjęcia w ogrodzie, ważne jest, aby go schować lub odpowiednio przechowywać. Najlepiej przykryć schłodzony grill przykrywką. Dzięki temu nie tylko pozostaje czysty, ale także jest dobrze chroniony przed wszelkimi warunkami pogodowymi.

Jeśli to możliwe, najlepiej umieścić grill pod dachem, aby był chroniony przed wiatrem i deszczem. Dobrym miejscem do przechowywania może być np. wiata garażowa, garaż, domek letniskowy lub zadaszony taras.