Jak usprawnić pracę salonu fryzjerskiego?

Własny salon to duża satysfakcja, ale i mnóstwo obowiązków. Gdyby tak można było niektóre sprawy uprościć… Otóż można! Sprawdź co zrobić, aby praca w Twoim salonie była bardziej efektywna.

Jasny podział zadań

Jeśli zatrudniasz pracowników, musisz dbać o to, by każdy wiedział, co danego dnia ma do zrobienia. W końcu praca w salonie nie polega tylko na układaniu włosów – to także robienie zamówień, sprzątanie, umawianie wizyt i załatwianie szeregu formalności. Nikt nie powinien tracić czasu, zastanawiając się, czym ma się teraz zająć. Aby tego uniknąć, możecie na początku tygodnia planować pracę całego zespołu. Ta metoda sprawdzi się nawet w sytuacji, kiedy pracujesz w pojedynkę – spisanie sobie nadchodzących zadań zwiększy Twoją wydajność, a przy okazji oszczędzi stresów, bo o niczym nie zapomnisz.

Wsparcie techniczne

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy na szczęście skazani tylko na własną pamięć i pokreślony zeszyt. System do zarządzania salonem może zdjąć z Ciebie część obowiązków i pomóc w organizacji pracy. To nie tylko sposób na zapanowanie nad dostawami czy szybkie układanie grafików, ale także skuteczny program do umawiania klientów. Dzięki niemu rzadziej będą oni zapominali o wizytach, otrzymując automatyczne przypomnienia, a Ty nigdy nie zapiszesz dwóch osób na tę samą godzinę. Na uwagę zasługuje także możliwość rezerwacji online, tak pożądana przez wielu klientów.

Odpowiednia aranżacja przestrzeni

Ergonomia pracy to ważna sprawa, o której często zapominamy w ferworze przygotowań do otwarcia salonu. Na szczęście część rzeczy da się poprawić i później. Zadbaj o to, by meble i sprzęty były ułożone w taki sposób, aby wygodnie było np. sięgać do konsolety w trakcie pracy. Hoker musi mieć prawidłową wysokość, światło powinno mieć odpowiednie natężenie, a każde stanowisko pracy musi być odpowiednio przestronne, tak, by fryzjer mógł swobodnie podejść do klienta z każdej strony. Maksymalnie funkcjonalna powinna być też recepcja. Układ pomieszczeń również trzeba właściwie zaplanować, aby pracownicy i klienci poruszający się po salonie nie wpadali na siebie.

Czasem jedna drobna zmiana wywołuje gigantyczny efekt. Nie zapominaj, że negatywny wpływ mogą mieć także czynniki zewnętrzne – na przykład lokalizacja salonu, od której zależy, czy będzie w nim panował hałas, czy cisza i spokój. Nie ignoruj nawet niewielkich problemów, które uprzykrzają pracę Tobie i Twojemu zespołowi – większy jej komfort przekłada się przecież na większe zyski.