Wybór alkomatu elektrochemicznego

Wybór alkomatu elektrochemicznego

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne. Są to nowoczesne urządzenia pomiarowe, które umożliwiają zbadanie zawartości alkoholu w powietrzu. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma alkomat z atestem, a także podpowiemy, jak go używać.

Czym jest alkomat elektrochemiczny?

Urządzenie ma prostą budowę i pozwala w nieskomplikowany sposób otrzymać wyniki zawartości alkoholu w organiźmie człowieka. Do komórki pomiarowej musi przedostać się pewna ilość powietrza. Komórka pomiarowa reaguje na etanol indukując prąd. Później ze wzorcowym parametrem porównywana jest wartość prądu, a na ekranie alkomatu wyświetla się wynik. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są kompleksowym rozwiązaniem i oferują szereg funkcjonalności. Warto podkreślić, że alkomat reaguje jedynie na molekuły alkoholu. Oznacza to, że na substancje innego rodzaju nie jest wrażliwy. Właśnie dlatego nic nie jest w stanie zakłócić pomiaru. Tego typu urządzenia wykorzystuje się do szeregu zastosowań, ponieważ mają bardzo wiele zalet. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pomiary były dokładne i powtarzalne.

Zasada działania urządzenia

Zasada działania opiera się na elektrochemicznym utlenianiu etanolu na skutek działania związków chemicznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w trakcie tego procesu alkohol znajdujący się w wydychanym powietrzu zamienia się w kwas octowy. To skutkuje uwolnieniem elektronów i powstaniem prądu elektrycznego. Należy pamiętać, że wartość prądu jest wprost proporcjonalna do zawartości alkoholu. Warto wspomnieć, że Alkomaty elektrochemiczne cechują się wysokimi własnościami użytkowymi oraz funkcjonalnością. Są lepszym wyborem niż alkomaty z sensorem półprzewodnikowym. Wyróżniają się dużą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Czas eksploatacji jest bardzo długi ze względu na żywotność sensora elektrochemicznego. Trzeba jeszcze dodać wysoką dokładność, powtarzalność oraz stabilność generowanych pomiarów. Podczas przeprowadzania badań mogą zdarzać się małe błędy, ale występują niezwykle rzadko. Pomiędzy kolejnymi pomiarami można zastosować minimalne odstępy czasowe. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym dokładnie cechują się alkomaty z sensorem elektrochemicznym.