Faktem jest to, że nitonakrętki mają różne zalety. Takie akcesoria z roku na rok są zatem coraz bardziej popularne. Czym są nitonakrętki? Jak można je podzielić? Gdzie są najczęściej stosowane?
Czym cechują się nitonakrętki?
Warto zaznaczyć, że nitonakrętka to rodzaj tulejki, czyli inaczej nitu rurkowego. Mamy tutaj gwintowaną wewnętrznie część. Dlaczego jest to jednak kluczowe? Na skutek tego bezproblemowe jest łączenie cienkościennych elementów – choćby tam, gdzie fachowcy nie mogą wykonać nagwintowania otworu. Jak wygląda konstrukcja takich elementów? Nitonakrętki składają się zasadniczo z trzech różnych części. Chodzi o składową gwintowaną, niegwintowaną cienkościenną oraz o kołnierz. Sporo osób zastanawia się, jak zastosować w praktyce nitonakrętki. Na początek trzeba wkręcić nagwintowany trzpień – najlepiej od strony kołnierza. Potem trzeba osadzić – w tym przygotowanym otworze – nitonakrętkę. Co dzieje się w dalszej kolejności? Następnie należy docisnąć nitonakrętkę przez kołnierz do materiału, a także wykonać tak zwane spęczenie. Finalnie wystarczy usunąć trzpień – nie jest to zatem generalnie nic skomplikowanego.
Nitonakrętki można podzielić między innymi ze względu na rodzaj materiału. Wyróżniamy tutaj na przykład elementy wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. W tym gronie znajdują się nitonakrętki przelotowe cylindryczne z kołnierzem walcowym, które oferuje firma Stalmut. Takie elementy posiadają zakres od M4 do M8 – niezależnie od danego komponentu. Czym generalnie cechują się akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej? To między innymi duża odporność na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei elementy aluminiowe są stosunkowo proste w montażu. Jak jeszcze można podzielić opisywane nitonakrętki? Choćby właśnie ze względu na wspomniany rozmiar – jest on określany przy pomocy skali M (od M3 do M12).
Zastosowanie nitonakrętek
Do głównych zalet tych akcesoriów zalicza się między innymi błyskawiczny montaż. Dodatkowo ta czynność może być bez większego problemu zautomatyzowana. Akcesoria tego typu są również bardzo uniwersalne. Pamiętajcie, że nitonakrętki dają bowiem sposobność łączenia dwóch elementów na zasadzie nitowania. To natomiast powoduje, że są one wykorzystywane choćby w budownictwie. Nie inaczej jest uwzględniając również szeroko rozumiany przemysł. Nitonakrętki są stosowane nie tylko jednak przez fachowców. Takie elementy są wykorzystywane również w trakcie zwykłych prac remontowych czy podczas majsterkowania itp.