Zadbaj o swoją łazienkę

Zadbaj o swoją łazienkę

Uszczelka drzwi prysznicowych zapobiega przedostawaniu się wody z kabiny prysznicowej na zewnątrz. Jeśli jednak ulegnie ona awarii lub zużyje się może nastąpić zalanie łazienki. To nigdy nie jest dobre dla domu a woda zalegająca na powierzchni niesie wiele niebezpieczeństw. Powstające trwałe zabrudzenia, grzyb i śliska powierzchnia podłogi – tego wszystkiego można uniknąć dbając o uszczelki prysznicowe.

Poważny problem

Wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia o utrzymaniu prawidłowego stanu swoich łazienek. Z jednego z sondaży przeprowadzonego w 2021 roku na grupie kilku tysięcy użytkowników portali architektury wnętrz wynikało, że aż 40% użytkowników przez dłuższy czas, a 20% przez krótszy posiadało w swojej łazience nieszczelną kabinę prysznicową, która powodowała wycieki i zalewanie łazienki.

Do takich sytuacji nie można dopuścić. Od razu po wykryciu problemu z dotychczasowymi uszczelkami powinno się je wymienić na nowe, spełniające wszystkie standardy. Pozostawienie cieknącego prysznica powoduje powstanie trwałych zabrudzeń, a w dalszej perspektywie czasowej również groźnych grzybów i mikrobów mogących negatywnie wpływać na nasze zdrowie podczas korzystania z łazienki.

Dobór kluczem do sukcesu

Podstawą do odpowiedniego funkcjonowania prysznica jest wybór pod względem rozmiaru uszczelki do drzwi prysznicowych oraz jej typu. Grubość szkła 6, 8 lub 10 milimetrów powinna przekładać się na szerokość oraz typ profilu uszczelki. Poza grubością, przy zakupie uszczelek należy sprawdzić też, czy jest wystarczająco długa, by zmieścić się w drzwiach prysznicowych. Jeśli jest zbyt długa, można ją łatwo przyciąć, to więc nie stanowi problemu.

Ważna jest też twardość uszczelek. Mierzona jest ona w różnych skalach, na polskim rynku przyjęło się do pomiarów twardości uszczelek używać skali Shore’a. Warto zaznajomić się z tematem i sprawdzić, jaka twardość będzie pasować do naszej kabiny.

Jak konserwować uszczelki, by jak najdłużej zachowały swoją jakość?

Z czasem każda, nawet najlepiej wykonana i przygotowana uszczelka starzeje się, żółknie i matowieje powoli tracąc właściwości. Takie niszczejące uszczelki są znakomitym miejscem do zagnieżdżenia się brudu i pleśni.

Kilka codziennych czynności może jednak skutecznie zwalczyć proces degradacji przedmiotu jakim są uszczelki do drzwi prysznicowych. Przede wszystkim warto używać naturalnego wybielacza na przykład białego octu. Dobrze czyści on strukturę uszczelki nie niszcząc jej parametrów technicznych i nie osłabiając właściwości. Jeśli uszczelki są naprawdę w złym stanie, należy koniecznie przeprowadzić ich wymianę. Nowe uszczelki zawsze dodają strefie prysznica świeżego charakteru.