Czym zajmuje się urologia?

Czym zajmuje się urologia?

Urologia to wymagająca specjalizacja lekarska, która skupia się na schorzeniach układu płciowego lub układu moczowego. Osoby, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości ze strony wspomnianych układów powinny koniecznie zgłosić się na konsultację.

Kim jest urolog?

Wielu ludzi błędnie myśli, że urolog jest specjalistą odpowiedzialnym jedynie za diagnozowanie oraz leczenie mężczyzn. Nikogo nie powinien jednak dziwić fakt, że panie również czekają pod gabinetem na wizytę w poradni urologicznej. Nie ulega wątpliwości, że urolog zajmuje się zarówno układem moczowym kobiet, jak i układem moczowym mężczyzn. Można śmiało powiedzieć, że w organizmie człowieka układ moczowy pełni bardzo ważną funkcję. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem jest jego głównym zadaniem. W ten sposób organizm może pozbyć się zbędnych substancji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na układ moczowy składają się: nerki, naczynia nerkowe, moczowody, cewka moczowa oraz pęcherz moczowy. Jest też nazywany układem moczowo-płciowym ze względu na wspólne elementy z układem płciowym.

Dziedzina medycyny

Warto podkreślić, że urologia jest dziedziną chirurgii. Urologia onkologiczna jest jedną z odmian tej dziedziny. Ma ona wymiar wielodyscyplinarny ze względu na swoją specyfikę. Jest powiązana z patomorfologią, radiologią oraz onkologią medyczną. Łagodne i złośliwe nowotwory układu moczowego kobiet i mężczyzn znajdują się w obszarze jej zainteresowań. Urolog to lekarz ze specjalizacją lekarską, który ma uprawnienia, żeby zajmować się leczeniem zachowawczym schorzeń urologicznych.

Wywiad z pacjentem

Należy pamiętać, że od wywiadu chorobowego rozpoczyna się wizyta u urologa. Lekarz pyta pacjenta o ogólny stan zdrowia oraz odczuwane dolegliwości. Badanie urologiczne jest następnym etapem. Lekarz musi obejrzeć i dotknąć miejsc, które są zajęte chorobą. Później przeprowadzane jest jeszcze badanie USG. Jeśli jest to niezbędne to może jeszcze wydać skierowanie na dodatkowe badania lub testy. Chodzi tu przede wszystkim o badanie krwi oraz moczu. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych i renomowanych poradni urologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Warto zdecydować się na placówkę z doświadczeniem w nowoczesnym leczeniu.