Historia PKS Ostrowiec

Historia PKS Ostrowiec

Państwowa Komunikacja Samochodowa, w skrócie PKS to polskie przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się transportem publicznym. Utworzone zostało w 1945 roku i do lat 90. było jedynym państwowym przewoźnikiem o zasięgu ogólnokrajowym.

Dlaczego warto podróżować PKS-em?

Podróżowanie to hobby, które zostało pokochane przez wielu Polaków. Bardzo często osoby zarówno młode, jak i starsze decydują się na podróżowanie PKS-em. Jeszcze kilka lat temu autobusy PKS kojarzone były ze starymi autokarami, które były po prostu nie wygodne. Natomiast w obecnych czasach PKS-y złożone są z nowoczesnej floty autobusowej, dzięki czemu podróż jest komfortowa.

Autobusami PKS można dojechać do najmniejszych miejscowości, które znajdują się w konkretnym powiecie. Sieci połączeń obsługiwanych przez PKS są bardzo rozbudowane i można liczyć na podróżowanie przez cały rok. Kolejnym plusem podróżowania PKS-em jest to, że można dzięki temu zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy na biletach.

Czy cena za przejazdy PKS-em wzrosła wraz ze wzrostem cen paliw?

Jeszcze niedawno można by rzec, że podróż PKS-em jest najtańszym środkiem transportu i kosztuje grosze. Natomiast w obecnych czasach, przy wysokiej inflacji oraz wzroście cen paliw, również ceny biletów dla podróżujących PKS-em wzrosły.

Same podwyżki nie są bardzo radykalne. Bilety PKS jednorazowe wzrosły o około 50 gr- 1 zł, natomiast jeżeli chodzi o bilety miesięczne to ceny podwyższyły się o około 10 zł. Spółki decydują się również na redukcję kursujących linii, ponieważ staje się to nieopłacalne. Nie tylko paliwo wzrosło, ale również inne kluczowe elementy, jak płace pracowników, energia czy części zamienne.

PKS Ostrowiec – jaka historia?

Istnienie firmy w Ostrowcu Świętokrzyskim pod szyldem PKS rozpoczęło się w 1946 r. Początkowo obsługiwane były połączenia przez wojskowe samochody z demobilu. Następnie w 1949 roku PKS Ostrowiec zaczął podlegać pod Dyrekcję Okręgową PKS w Łodzi. Dzięki temu we flocie jeździły 3 autobusy Leyland i 3 ciężarówki Fiat.

W roku 2000 spółka PKS Ostrowiec zaczęła działać pod firmą Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim Spółka Akcyjna. Firma ta ma wiele wyróżnień, ze względu na dynamiczny rozwój firmy, ilość połączeń oraz jakość przewozów.