Rozmaryn lekarski-właściwości oraz zastosowanie

Rozmaryn to jedna z chętniej stosowanych przypraw w kuchni, ponieważ nadaje wielu potrawom charakterystycznego smaku, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z jego ilością. Zarówno ten suszony, jak i świeży charakteryzuje się dosyć mocnym i intensywnym aromatem, dlatego też należy go dodawać do dań z umiarem. Oprócz walorów smakowych roślina ta wykazuje również wiele właściwości zdrowotnych wpływających niezwykle korzystnie na organizm. Skąd tak naprawdę pochodzi ta przyprawa, jakie właściwości wykazuje i w jaki sposób można ją wykorzystać w kuchni?

Pochodzenie rozmarynu

Rozmaryn to wiecznie zielona roślina pochodząca z regionów Morza Śródziemnego, jednak obecnie uprawiana jest z powodzeniem niemalże na całym świecie. Roślinę tę można hodować praktycznie przez cały rok-wiosną, latem i jesienią w przydomowym ogródku, natomiast zimą w doniczce na kuchennym parapecie.

Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn wykazuje wiele bardzo cennych właściwości, które w bardzo korzystny sposób wpływają na organizm. Roślina ta działa rozgrzewająco, dlatego też warto ją spożywać w przeziębieniu oraz grypie, a także przy problemach z krążeniem. Warto również wiedzieć o tym, iż rozmaryn lekarski wspomaga trawienie, łagodzi ból głowy oraz migrenę, a także poprawia koncentrację i pamięć. Jakie jednak substancje wpływające pozytywnie na zdrowie znajdują się w rozmarynie? Roślina ta zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości takim substancjom jak kwas rozmarynowy (działa przeciwzapalnie), rozmarycyna (działa przeciwbólowo), flawonoidy (działają wzmacniająco na naczynia włosowate), olejek lotny (działa pobudzająco), a także garbniki.

Zastosowanie

Rozmaryn to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w kuchni, jak i pomocniczo w leczeniu wielu nieprzyjemnych dolegliwości. W jaki sposób można ją przyjmować? Zarówno wewnętrznie w postaci naparów, herbatek oraz wina, jak i zewnętrznie, gdyż jest bardzo często dodawany do kosmetyków. Kremy czy olejki zawierające w swoim składzie rozmaryn działają na skórę odmładzająco, wygładzając widoczne na twarzy zmarszczki. Ze względu na swoje silne właściwości poprawiające krążenie krwi rozmaryn wspomaga redukcję cellulitu, jednak warto również wiedzieć o tym, iż ochrania włosy przed wypadaniem, dlatego też warto sięgać po szampony i odżywki zawierające ten właśnie składnik. Rozmaryn stosowany jest również w kuchni jako przyprawa, która z powodzeniem może być dodawana do takich rodzajów mięs jak wieprzowina, jagnięcina, drób, cielęcina, a także mięso z królika. Dzięki intensywnemu i głębokiemu smakowi oraz aromatowi przyprawa ta idealnie wydobywa smak każdej przygotowywanej potrawy, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z jego ilością.