Wypadek samochodowy we Włoszech – jak postępować uczestnicząc w nim?

alek - czerwiec emiliakruk - emilia .jpg

Włochy to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wybieranych przez polskich turystów. Większość z nich podróżuje przy tym samochodami – tak wynajmowanymi na miejscu, jak i własnymi. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, jak postępować, jeśli przydarzy się wypadek lub stłuczka we Włoszech. Czy jest się czego bać?

Jak postępować po wypadku samochodowym?

Zarówno powodując Wypadek samochodowy we Włoszech, jak i uczestnicząc w nim jako ofiara często trudno jest zachować zimną krew. Pierwsze chwile są szczególnie nerwowe. Atmosfera jest napięta, a i inni uczestnicy zdarzenia niejednokrotnie nie ułatwiają odzyskania spokoju, bo sami zaczynają panikować tylko dlatego, że w wypadku, wraz z nimi, uczestniczyli cudzoziemcy. Na szczęście, zachowanie zaraz po wypadku, jakie jest uważane za właściwe we Włoszech, nie różni się znacząco od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Polsce.Warto pamiętać o tym, że samochody ubezpieczone w tym kraju posiadają żółto-niebieski dokument znany jako formularz Modulo CAI. Gdy dojdzie do wypadku, obie strony wpisują do niego nie tylko swoje dane, ale również informacje na temat ubezpieczyciela. Na formularzu znajduje się też miejsce niezbędne do tego, aby opisać dynamikę wypadku. Każda strona może zachować swoją kopię, nie ma więc mowy o jakichkolwiek nadużyciach oraz o obawie, że włoski współuczestnik kolizji zechce wykorzystać na swoją korzyść to, że polski turysta nie posługuje się jego językiem. Oczywiście, wypadek we Włoszech dobrze jest udokumentować również fotograficznie.

Procedura odszkodowawcza

Choć po wypadku we Włoszech można skontaktować się bezpośrednio z polskim ubezpieczycielem, ciekawą i bardzo wygodną opcją jest też skorzystanie z pomocy lokalnego adwokata posługującego się językiem polskim. Jego znalezienie nie jest trudne, a współpraca z nim minimalizuje stres i przyczynia się do tego, że rozwiązanie spornych kwestii jest zdecydowanie łatwiejsze niż ma to miejsce w innych okolicznościach.Polski adwokat we Włoszech nawiązuje kontakt z ubezpieczycielem. Upewnia się też, że strona włoska będzie w stanie wypłacić odszkodowanie w terminie. Niestety, częstą praktyką jest cedowanie tego obowiązku przez włoskie towarzystwa ubezpieczeniowe na polskie agencje. Nikt nie chce w takim przypadku oszukać polskiego turysty, nietrudno jednak domyślić się, że formalności potrafią w takich okolicznościach ciągnąć się tygodniami. Pomoc prawnika skraca czas oczekiwania, przyczynia się też do tego, że osoba uczestnicząca w wypadku nie musi wykonywać kolejnych telefonów w swojej sprawie.