Co to jest aerial joga?

Aerial joga to aktywność ciesząca się coraz większą popularnością, która może być znakomitą alternatywą dla klasycznej jogi. Czym jest tak zwana joga w powietrzu? Kto może ją praktykować? Jakie korzyści przynoszą regularnie ćwiczenia air jogi? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Czym jest aerial joga?

Aerial joga, inaczej air joga, fly joga lub joga w powietrzu, to wyjątkowo efektowna odmiana standardowej jogi, łącząca w sobie klasyczne asany z elementami pilatesu, akrobatyki i tańca. Co odróżnia ją od tradycyjnej praktyki? Już sama nazwa pozwala podejrzewać, jak wyglądają treningi aerial jogi. Ćwiczeń nie wykonuje się bowiem wyłącznie na macie, lecz przede wszystkim… w powietrzu – z wykorzystaniem podwieszonego do sufitu hamaku.

Należy jednak wiedzieć, że materiałowa chusta nie pełni wyłącznie roli atrakcyjnego ozdobnika. Choć faktycznie, świetnie urozmaica trening, niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dzięki temu, że chusta podtrzymuje ciężar ciała, pomaga w nauce różnych asan i ułatwia wykonywanie pozycji, odciążając przy tym stawy i kręgosłup. Świetnie wspomaga rozciąganie struktur całego ciała i doskonale sprawdza się w odprężaniu umysłu.

Dla kogo jest ten rodzaj jogi

Zainteresowała Cię aerial joga? Osoby mające do czynienia po raz pierwszy z taką formą treningu, często zastanawiają się, dla kogo jest ten rodzaj jogi. Nic dziwnego! Ćwiczenia wykonywane powietrzu zdają się wymagać od ćwiczących wyjątkowo sprawnego i elastycznego ciała, przez co z uczestnictwa w zajęciach zwykle rezygnują osoby początkujące lub dopiero co rozpoczynające przygodę z aktywnością fizyczną.

Jest to jednak wrażenie złudne – choć aerial joga wygląda efektownie, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób wprawionych w praktykę asan na macie lub tych o wyśmienitej kondycji czy sylwetce. Jak już wspomnieliśmy, dzięki temu, że to właśnie na chuście spoczywa ciężar ciała, nauka różnych pozycji – zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych – przychodzi znacznie łatwiej.

Przeszkodą do praktyki aerial jogi nie są więc ani brak doświadczenia w ćwiczeniu asan, ani też brak formy, nadprogramowe kilogramy czy problemy ze stawami. Można więc śmiało powiedzieć, że air joga jest świetna dla każdego!

Zalety ćwiczenia aerial jogi?

Jakie zalety ćwiczenia aerial jogi przekonują osoby trenujące? Korzyści z regularnej praktyki jogi w powietrzu jest wiele – to nie tylko znakomity sposób na poprawę sylwetki, ale też świetna forma odskoczni od dnia codziennego, która przynosi relaks i ukojenie dla umysłu.

Aerial joga, podobnie jak jej klasyczny odpowiednik, wpływa korzystnie na całe ciało – wzmacnia mięśnie, poprawia równowagę i postawę ciała, co przekłada się naturalnie na wygląd sylwetki. Przynosi zbawienny wpływ na samopoczucie, pozwala się odprężyć i zrelaksować, a ponadto, stanowi wspaniałą formę profilaktyki zdrowotnej wielu chorób. To jednak jedynie kropla w morzu zalet ćwiczeń aerial jogi – korzyści z niej płynące szeroko zostały omówione na przykład w artykule: https://gymforyou.pl/aerial-joga-co-to-jest-jakie-daje-korzysci/

Aerial joga może stanowić świetnie wprowadzenie do aktywności fizycznej, ale też być wyzwaniem dla osób zaawansowanych. Treningi przynoszą mnóstwo korzyści i dla ciała, i dla umysłu, stanowiąc zarazem doskonałą formę zabawy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zajęcia z air jogi mogą odznaczać się różnym stopniem trudności – grunt to wybór odpowiedniego poziomu dla siebie.