Czyszczenie wentylacji – dlaczego, jak i kiedy?

Jakość powietrza w pomieszczeniach jest przede wszystkim zależna od stanu instalacji wentylacyjnych. Ma znaczenie nie tylko ze względu na komfort osób przebywających w budynku, ale też szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, dlaczego ważne jest regularne czyszczenie wentylacji, co jaki czas jest konieczne i komu warto powierzyć to zadanie!

Dlaczego trzeba regularnie czyścić wentylację?

Regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, ponieważ zapobiega dostawaniu się oraz pomaga w usuwaniu pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Te utrudniają utrzymanie czystości w budynku, a także zagrażają wykorzystywanym maszynom i urządzeniom elektrycznym. Warto też zwrócić uwagę na to, że kurz i osady nagromadzone w wentylacji zwiększają ryzyko pożarowe.

Zanieczyszczenia powietrza są również szkodliwe dla ludzi. Groźne mikroby, alergeny, zarodniki pleśni, pyły itp. mogą powodować pogorszone samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, a nawet alergie czy przewlekłe choroby górnego układu oddechowego.

Dbałość o tę kwestię jest istotna także ze względu na kondycję maszyn HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning). Jeśli powietrze jest zanieczyszczone, muszą pracować ciężej, przez co zużywają więcej energii elektrycznej, szybciej się eksploatują oraz są bardziej narażone na awarie. W praktyce inwestycja w czyszczenie pozwala sporo zaoszczędzić – na rachunkach za prąd oraz kosztach naprawy sprzętu.

Jak często trzeba czyścić wentylację?

Powszechnie mówi się, że wentylację należy czyścić co ok. 2-5 lat. Nie jest to jednak zasada, ponieważ częstotliwość takiego zabiegu jest zależna od wielu czynników. Wiele zależy od warunków panujących w budynku – inaczej będzie np. w przypadku biura, a inaczej w przypadku zakładu produkcyjnego, w którym generuje się wiele pyłu.

Pierwszą przesłanką do wyczyszczenia wentylacji powinien być wyraźny spadek jakości powietrza. Na pewno warto też zdecydować się na ten zabieg wtedy, gdy:

  • od ostatniego czyszczenia instalacji minęło więcej niż 5 lat albo gdy nigdy nie była czyszczona,
  • na meblach i sprzętach osiada się dużo kurzu,
  • budynek mieści się przy nieutwardzonej drodze,
  • pracownicy skarżą się na uczucie zaduch, a także częste bóle głowy, alergie, kaszel itp.,
  • w obiekcie (lub jego pobliżu) produkuje/przechowuje się materiały sypkie,
  • budynek przeszedł niedawno większy remont.

Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie specjalistów, którzy z pomocą specjalnego sprzętu ocenią stan instalacji i zdecydują, czy trzeba ją oczyścić.

Jak przebiega czyszczenie wentylacji?

Czyszczenie wentylacji wykonuje się na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Dobór metody jest zależny od rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku kurzu i pyłów w zupełności wystarczy pierwsza opcja, w której specjalne roboty wymiatają oraz wydmuchują brud. Jeśli jednak w instalacji nagromadziły się np. tłuste osady, konieczne jest zastosowanie specjalnych detergentów. Wtedy trzeba też zabezpieczyć całą wentylację przed wyciekaniem płynu.

Komu zlecić czyszczenie wentylacji?

Czyszczenie wentylacji najlepiej zlecić profesjonalistom. Firma z wieloletnim doświadczeniem przyśle na miejsce zespół wykwalifikowanych specjalistów, z nowoczesnym sprzętem i odpowiednio dobranymi środkami. Zaczną od inspekcji wizyjnej, a następnie zaproponują najlepsze rozwiązanie. Szybko przeprowadzą cały proces, by uniknąć utrudnień i niepotrzebnych opóźnień.

Nie wiesz, do kogo się zgłosić? Usługi na najwyższym poziomie świadczy firma Brawent, zapewniająca kompleksowe wsparcie w zakresie czyszczenia instalacji HVAC. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-poznan/.