Jak prawidłowo wybrać rolety okienne?

Przed Wami trudny wybór, ponieważ niedługo musicie kupić rolety okienne? Macie świadomość, że takie elementy bardzo przydają się szczególnie w okresie letnim? Co jednak zrobić, aby wydać pieniądze na rzeczywiście dobre produkty z tej kategorii?

Wybór rolet w zależności od pomieszczenia

Ważne jest to, aby zastanowić się, jakie będzie konkretne przeznaczenie rolet okiennych. Ludzie kupują produkty z tej kategorii przede wszystkim po to, aby ochronić się przed niechcianymi promieniami słonecznymi. W niektórych pomieszczenia można postawić na elementy, które gwarantują opcję całkowitego zaciemnienia (między innymi w sypialni). To bardzo dobra opcja dla ludzi, którzy na przykład często ucinają sobie drzemkę w trakcie dnia – na przykład po nocnej zmianie. Jeśli najlepiej zasypiacie wtedy, kiedy w pokoju jest ciemno – czyli tak jak w nocy – to wtedy taka opcja na pewno przypadnie Wam do gustu. Poza tym takie rolety dobrze sprawdzają się między innymi do pokoju dziecięcego, a także w pomieszczeniach, gdzie na przykład lubicie oglądać filmy. Wtedy możecie skorzystać z całkowitego zaciemnienia i stworzyć odpowiedni klimat do realizacji tej czynności.

Oczywiście, w każdym domu są pomieszczenia, gdzie nie trzeba korzystać z wariantu całkowitego zaćmienia. Przykładem są rolety typu dzień noc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że specjalna konstrukcja powoduje, że właściciele mogą swobodnie decydować, jak dużo chcą wpuścić światła do konkretnego pomieszczenia. Jeśli na dworze jest pochmurno, to wtedy można zdecydować się na większą ilość światła naturalnego. Jeśli jest słonecznie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak ustawić rolety, żeby zagwarantować sobie optymalny komfort w w konkretnym pomieszczeniu.

Jaka kolorystyka będzie najbardziej odpowiednia?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że rolety okienne powinny przede wszystkim wywiązywać się ze swojego podstawowego zadania. Wpływ na to ma również kolor oraz wzór. Tam, gdzie zależy Wam na dużym zaciemnieniu trzeba decydować się na elementy wykonane z ciemnego materiału. Pamiętajcie, że jasne kolory przepuszczają nawet kilkadziesiąt procent więcej światła – lepiej zatem zdadzą egzamin na przykład w kuchniach. Poza tym trzeba zdecydować się na taką kolorystykę, która będzie spójna z pozostałymi elementami. To stworzy nowoczesną aranżację zgodną z najnowszymi trendami.

Rolety a sposób montażu

Rolety są montowane na rozmaite sposoby. W niektórych przypadkach nie jest wymagane żadne wiercenie. Rolety są bowiem instalowane przy pomocy specjalnych zaczepów, które są przymocowane do ramy. Popularne są również między innymi rolety kasetowe. Posiadają one specjalny mechanizm, który zapobiega przesuwaniu tkaniny, a także umożliwia komfortowe zwijanie i rozwijanie. W tym drugim przypadku trzeba jednak wywiercić specjalne otwory w ramie okiennej.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami firmy SURMA – Systemy Osłon (www.systemysurma.pl)