Jak zastąpić płyn do mycia luster?

Chciałbyś szybko przed wizytą gości posprzątać w mieszkaniu, umyć okna i szyby, ale nie masz w domu płynu do mycia szyb? Nic straconego. Sprawdź, w jaki sposób możesz umyć okna bez tego produktu. Rozwiązań masz mnóstwo!

Zastąp płyn do mycia luster

Odpowiednim środkiem, do zastąpienia płynu do luster i szyb będzie zwykły, stojący w każdej kuchni płyn do mycia naczyń. Umożliwia odkurzenie okna i nie pozwoli przetrwać ewentualnym plamom brudu. Znakomicie sprawdzi się też przy czyszczeniu framugi.

Ile płynu dodać? Trudno powiedzieć. Najlepiej, by nie utworzyła się zbyt duża piana. Jeśli okno będzie się trudno czyści, zawsze można dolać trochę płynu. Roztwór wody z płynem może być trudniejszy w użyciu, bo nie jest w butelce z aplikatorem. Ale pomoczenie okna ściereczką i dokładne wytarcie go papierem (kuchennym lub toaletowym) przyniesie taki sam lub nawet lepszy skutek.

Domowa mikstura

A może nie masz też płynu do naczyń albo chcesz zrobić ekologiczną własnoręczną miksturę? To możliwe – w końcu Płyn do mycia luster jest nowym wynalazkiem. Do lekko ciepłej wody wlej sok z cytryny. Im więcej brudu, tym więcej soku. Na bardzo duże zabrudzenia – dodaj też trochę octu.

Przydatna tutaj może okazać się ściereczka z mikrofibry. Ona dodatkowo pomoże w zwalczaniu zanieczyszczeń, nie doprowadzając do smug, ani nie pozostawiając na oknie bawełnianych włókien. Jeżeli nie masz żadnych z tych składników – spróbuj samej wody. Jeżeli okna nie są granicznie wybrudzone, to ciepła woda powinna być wystarczająca.

Porady od babci

Przy myciu okien warto pamiętać o kilku dodatkowych zasadach: nie myć okna w dużym słońcu, ani w deszczu. Również zima i duże mrozy nie są dobrym czasem na mycie okien. Zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, by rozpocząć od framug i parapetów.

Nie zaleca się do używania papieru do przecierania okien. Jego szorstka powierzchnia może tworzyć mikro rysy. Dlatego do wycierania i późniejszego polerowania okien warto używać miękkich bawełnianych ściereczek. Sprawdzi się również tetra.