Bus Savona

Bus Savona

Savona jest jednym z największych i najważniejszych miast w Ligurii. Położona jest w zachodniej części tego regionu, natomiast wielu turystów ignoruje ją. Savona w starożytności była sprzymierzona z Kartaginą i brała udział w II Wojnie Punickiej. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Savona była zdobywana przez: Gotów, Franków, Lombardczyków oraz Bizantyjczyków.

Skąd pochodzi nazwa miasta „Savona”?

Na temat nazwy „Savona” istnieje kilka teorii. Pierwszą z nich jest to, że nazwa pochodzi od mydła (z francuskiego „savon”), które było produkowane i eksportowane z Savony na całą Europę. Drugą z teorii jest to, że nazwa pochodzi od staroceltyckiego słowa „sovconna”, które oznaczało celtycką boginię rzek.

Ostatnią, a zarazem najczęściej spotykaną teorią dotyczącą nazwy tego włoskiego miast jest to, że pochodzi ona od antycznego słowa z języka luguryjskiego „saiv” lub „sav:, które oznaczało naczynie z wodą.

Jak dojechać do Savony z Polski?

Do Savony można dojechać na różne sposoby. Najprostszym rozwiązaniem jest dojazd samochodem, gdzie wystarczy kierować się głównymi drogami. W samych Włoszech wystarczy pojechać autostradą A10, A6 lub A26, a następnie zjechać z niej zjazdem Savona i kierować się drogowskazami do centrum. Drugim sposobem jest przylot samolotem do Włoch, a następne pociągiem, ponieważ Savona jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Ligurii. Dojeżdżają do niej pociągi z Genui, Turynu oraz Francji.

Wielu przewoźników oferuje możliwość przejazdu z Polski do tego urokliwego włoskiego miasteczka. Bus Savona Białystok jest świetną alternatywą, jeżeli chcemy przemieszczać się drogą lądową, a nie chcemy samodzielnie prowadzić samochodu. Jeżeli chodzi o cenę, to oscyluje ona w granicach 500 zł, a sama podróż trwa około 33 godziny.

Co można zobaczyć w Savonie?

Savona to stare miasteczko, które słynie przede wszystkim ze starych, renesansowych kamienic i portali. Główną atrakcją, która znajduje się w tym mieście, jest Cattedrale dell’Assunta, które została wybudowana w XVI w. po zburzeniu pierwotnego kościoła z IX w. Wewnątrz kościoła można podziwiać piękną, marmurową chrzcielnicę oraz marmurowy krzyż.

Innymi miejscami, które są warte obejrzenia, są Kaplica Sykstyńska, Palazzo Gavotti, Wieża Brandale, Corsi i Guarnero oraz Twierdza Priamar.