Gwint E14 – funkcjonalność, czy strata czasu?

Gwint E14 – funkcjonalność, czy strata czasu?

Złośliwi twierdzą, że żarówki ledowe E14 są tylko po to, by utrudnić życie osobie szukającej odpowiedniego rodzaju oświetlenia. W rzeczywistości mają one dużo zalet, które koniecznie trzeba odkryć.

Ekonomia to podstawa

Żarówki z gwintem E14 są po prostu mniejsze, a to oznacza, że zużywają znacznie mniej energii niż typowe, duże żarówki z gwintem E27. Dlatego często wykorzystuje się je jako ekonomiczne oświetlenie dodatkowe.

Lampy w których znajdują się żarówki E14, są mniejsze i często mają podwójną konstrukcję. Dzięki temu zapewniają dużo większą jasność niż typowe, pojedyncze żarówki E27.

Niewielkie rozmiary = wyższa funkcjonalność

Żarówki wyposażone w tzw. „mały” gwint sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba dużo przestrzeni. Niektóre lampy (zwłaszcza ścienne) są zaprojektowane tak, by zajmować jak najmniej miejsca.

Dzięki żarówkom o mniejszym gwincie można ochronić obudowę lampy przed przeciążeniem elektrycznym (mniejszy pobór energii), ale też można ją zamontować wszędzie tam, gdzie tylko jest taka możliwość (np. między szafą a drzwiami).

Niecodzienna aranżacja w zasięgu ręki

W przeciwieństwie do zwykłych źródeł z gwintem E27 Żarówki ledowe e14 mogą być montowane nawet w bardzo wyszukanych oprawach. Niektóre z nich mają kształt kwiatu, którego kielich jest jednak dość wąski jak na E27.

Dzięki temu właściciel domu lub mieszkania może wyposażyć wnętrze pokoju w ładnie prezentującą się, estetyczną oprawkę, która zaczaruje otoczenie wyjątkową feerią barw i smukłą, lekką bryłą. Co ważne, taka lampa sprawdzi się jako oświetlenie punktowe.