Akumulatorki NiMH

Akumulatorki NiMH znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Skutecznie mogą zastąpić popularne baterie AA. Łatwo się je użytkuje, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska.

Budowa

Ich wcześniejszą wersją były akumulatorki niklowo-kadmowe, które wydzielały do środowiska niebezpieczny kadm.W przypadku akumulatorków niklowo-metalowo-wodorkowych jedna z elektrod składa się z płytki niklowej, a druga to stop rzadkich metali w atmosferze wodoru.Podczas ich ładowania powstają związki wodorowe, które ulegają rozpadowi, gdy Akumulatorki nimh się rozładowują. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego urządzenia te nie są uznawane za niebezpieczne.

Trwałość

Trwałość akumulatorków zależy głównie od sposobu ich użytkowania.

Dzięki temu, że akumulatorki NiMH charakteryzują się większą odpornością na niewłaściwe ładowanie niż akumulatory NiCd, ich trwałość jest dużo większa. Dlatego ilość cykli ładowania i rozładowania jest większa.

Użytkowanie

Aby urządzenie pracowało odpowiednio za każdym razem należy je całkowicie rozładować, a następnie załadować do maksimum. Jeżeli taki system pracy nie zostanie zastosowany, to żywotność akumulatora znacznie się obniży.W przypadku, gdy akumulator nie będzie użytkowany należy przechowywać go w temperaturze pokojowej. Dodatkowo należy pamiętać, że jego poziom naładowania powinien wynosić około 50%. Nie można zostawiać akumulatora w pełni rozładowanego. Dodatkowo należy pamiętać, że akumulator powinien zostać odpięty od urządzenia, które pobierało z niego energię.