Dobre lampy awaryjne

Zastanawiasz się nad tym, gdzie można liczyć na dobre lampy awaryjne? Pojawia się mnóstwo wątpliwości? Jeżeli coś jest niejasne, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko powinno zostać wyjaśnione. Oświetlenie awaryjne jest niezwykle istotne.

O co chodzi?

Zacznijmy jednak od początku – kiedy możemy rozmawiać o oświetleniu awaryjnym? Odpowiedź powinna okazać się prosta – chodzi o instalację, która działa tylko wtedy, gdy nastąpiła przerwa w zasilaniu oświetlenia podstawowego.

Zastosowanie oświetlenia awaryjnego regulowane jest przez przepisy prawa. Do tego należy pamiętać o wymogach europejskich norm PN-EN 1838 i PN-EN 50 172.

Obiekty publiczne

Oświetlenie awaryjne zawsze ma ogromne znaczenie, ale szczególnie warto pamiętać o obiektach publicznych. Co się może wydarzyć, gdy nagle zabraknie zasilania?

Oczywiście są różne sytuacje, ale na pewno nie można wykluczyć groźnej paniki. Nie trzeba też chyba dodawać, że w trakcie paniki może wydarzyć się wiele złego.

Co można powiedzieć o zasilaniu lamp awaryjnych?

Jeżeli potrzebne są Lampy awaryjne, należy zdawać sobie sprawę z tego, że zasilanie musi nastąpić z niezależnego źródła. Chodzi o zabezpieczenie – oświetlenie ma działać także wtedy, gdzie dojdzie do zaniku napięcia w sieci.

Oświetlenie awaryjne możemy podzielić na dwie grupy – ewakuacyjne i zapasowe. Oświetlenie ewakuacyjne pozwala na bezpieczne opuszczenie budynku w strefie awaryjnej. Z kolei oświetlenie zapasowe pozwala na kontynuację prowadzonych czynności i uniknięcie zakłóceń.